Kupujesz mieszkanie? Prawnik wylicza, jakie są najczęstsze oszustwa w obrocie nieruchomościami

Kupno nieruchomości, zarówno tej z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego, wymaga zachowania czujności. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat przepisów prawa regulujących nieruchomości. Warto także prześledzić doświadczenia innych, którzy już przeszli przez proces zakupu mieszkania, aby uczulić się na możliwe problemy. Poniżej kilka słów o złych praktykach stosowanych w branży nieruchomości – praktykach, których ofiarami pozostajemy my, klienci.

Podszywanie się pod prawowitego właściciela nieruchomości

Dokonywanie transakcji sprzedaży mieszkania przez osobę, która podaje się za właściciela nieruchomości, a w rzeczywistości nią nie jest, to często spotykana praktyka wśród oszustów na rynku nieruchomości. Jak to możliwe? Wszak notariusz zawsze ma obowiązek sprawdzić poprawność danych osób, które dokonują transakcji. Zdarza się jednak, że dokumenty są podrabiane tak dobrze, że nie wzbudzają żadnych podejrzeń notariusza. W takim wypadku, niestety, nie może ochronić nas ubezpieczenie kancelarii prawnej, w której zatrudniony jest notariusz, bo towarzystwa ubezpieczeniowe nie uwzględniają realizacji roszczeń w sytuacji, gdy do szkody doszło przez rażące niedbalstwo. Dlatego, należy samodzielnie dbać o własne interesy i sprawdzać wszystko wielokrotnie, ale też warto skierować swe kroki do takiej kancelarii, w której notariusz ma doświadczenie we współpracy z policją, prokuraturą oraz z urzędami.

Kancelaria prawna Radom ma utrudnione zadanie jeszcze bardziej, gdy akty własności są prawdziwe, lecz sporządzone na podstawie innych dokumentów, które zostały wyłudzone lub wyrobione na podstawie sfałszowanych pełnomocnictw. Doświadczony prawnik Radom ma jednak najczęściej pokaźny dorobek w wykrywaniu takich oszustw. Zwraca uwagę nie tylko na weryfikację uczestników transakcji, ale także na aspekty psychologiczne. Wykorzystuje nowoczesne technologie oraz jest elastyczny w śledzeniu najnowszych dokonań przestępców grasujących na rynku nieruchomości. Najlepsi w swojej branży współpracują również z wydziałami geodezji, które prowadzą ewidencję gruntów oraz budynków na danym terenie. Pozostawanie w stałym kontakcie z urzędnikami procentuje stałą współpracą w zakresie przekazywania sobie informacji na temat podejrzanych wniosków składanych odnośnie konkretnych nieruchomości. Gdy urzędnicy nabierają podejrzeń, że dane z ewidencji gruntów i budynków próbuje uzyskać osoba, która nie jest do tego uprawniona, ostrzegają notariuszy, a także prokuraturę – wszystko w celu uniemożliwienia dokonania w przyszłości transakcji związanej z danym gruntem.

Ukrywanie stanu nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego bez pośrednictwa specjalistów czasami skutkuje tym, że po kilku miesiącach okazuje się, że mieszkanie jest w znacznie gorszym stanie niż spodziewał się kupujący. Istnieje wiele sposobów na to, aby nieruchomość na pierwszy rzut oka wyglądała okazale. W praktyce jednak, do celnej oceny stanu nieruchomości potrzebne jest fachowe oko i warto takiego specjalistę zatrudnić przy ocenie stanu budynku, jeszcze przed dokonaniem transakcji. Unikniemy w ten sposób rozczarowania i straty pieniędzy, bo fakt, że nie zostaliśmy poinformowani na przykład o grzybie na ścianach, będzie trudny do udowodnienia w sądzie.

Sprzedaż jednego mieszkania kilku niezależnym podmiotom

Oszustwo polegające na sprzedaży tego samego mieszkania w tym czasie kilku różnym osobom, z których żadna z kupujących nie wie o istnieniu pozostałych, jest dość spektakularnym oszustwem, obarczonym wysokim ryzykiem niepowodzenia i wykrywalności sprawcy. A jednak, nadal zdarza się, że dochodzi do takiej patowej sytuacji. Wszystko jest możliwe dzięki temu, że wpisy do księgi wieczystej zostają wprowadzone z opóźnieniem jednego dnia.

Sprzedaż nieruchomości zajętej przez lokatora

O tym, czy w mieszkaniu lub domu znajduje się lokator, który ma prawo zamieszkiwać dane miejsce, dowiemy się sprawdzając zapisy w księdze wieczystej. Jeśli w dokumentach nie ma takiej osoby, wówczas ewentualna obecność osób trzecich w kupionym mieszkaniu jest nieuprawniona, a my jako nowi właściciele mamy prawo domagać się opuszczenia lokalu. W rzeczywistości oczywiście eksmitowanie osoby nielegalnie zasiedlającej naszą własność nie jest proste. Dlatego, przed zakupem nieruchomości warto przeprowadzić wywiad środowiskowy. Jeśli nie jest to w zasięgu naszych działań, warto wynająć detektywa.

*Padłeś ofiarą oszustwa lub podejrzewasz, że transakcja może zostać przeprowadzona w sposób niezgodny z prawem? Zapraszamy do naszej kancelarii w celu ustalenia ścieżki działania!