Kupujesz mieszkanie? Prawnik wylicza, jakie są najczęstsze oszustwa w obrocie nieruchomościami

kategoria:

Kupno nieruchomości, zarówno tej z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego, wymaga zachowania czujności. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat przepisów prawa regulujących nieruchomości. Warto także prześledzić doświadczenia innych, którzy już przeszli przez proces zakupu mieszkania, aby uczulić się na możliwe problemy. Poniżej kilka słów o złych praktykach stosowanych w branży nieruchomości – praktykach, których ofiarami pozostajemy my, klienci.

Ukrywanie stanu nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego bez pośrednictwa specjalistów czasami skutkuje tym, że po kilku miesiącach okazuje się, że mieszkanie jest w znacznie gorszym stanie niż spodziewał się kupujący. Istnieje wiele sposobów na to, aby nieruchomość na pierwszy rzut oka wyglądała okazale. W praktyce jednak, do celnej oceny stanu nieruchomości potrzebne jest fachowe oko i warto takiego specjalistę zatrudnić przy ocenie stanu budynku, jeszcze przed dokonaniem transakcji. Unikniemy w ten sposób rozczarowania i straty pieniędzy, bo fakt, że nie zostaliśmy poinformowani na przykład o grzybie na ścianach, będzie trudny do udowodnienia w sądzie.

Sprzedaż jednego mieszkania kilku niezależnym podmiotom

Oszustwo polegające na sprzedaży tego samego mieszkania w tym czasie kilku różnym osobom, z których żadna z kupujących nie wie o istnieniu pozostałych, jest dość spektakularnym oszustwem, obarczonym wysokim ryzykiem niepowodzenia i wykrywalności sprawcy. A jednak, nadal zdarza się, że dochodzi do takiej patowej sytuacji. Wszystko jest możliwe dzięki temu, że wpisy do księgi wieczystej zostają wprowadzone z opóźnieniem jednego dnia.

Sprzedaż nieruchomości zajętej przez lokatora

O tym, czy w mieszkaniu lub domu znajduje się lokator, który ma prawo zamieszkiwać dane miejsce, dowiemy się sprawdzając zapisy w księdze wieczystej. Jeśli w dokumentach nie ma takiej osoby, wówczas ewentualna obecność osób trzecich w kupionym mieszkaniu jest nieuprawniona, a my jako nowi właściciele mamy prawo domagać się opuszczenia lokalu. W rzeczywistości oczywiście eksmitowanie osoby nielegalnie zasiedlającej naszą własność nie jest proste. Dlatego, przed zakupem nieruchomości warto przeprowadzić wywiad środowiskowy. J

*Padłeś ofiarą oszustwa lub podejrzewasz, że transakcja może zostać przeprowadzona w sposób niezgodny z prawem? Zapraszamy do naszej kancelarii w celu ustalenia ścieżki działania!